Czym karmić króliki?

Co jedzą króliki? Po pierwsze – siano
Mimo, że pierwszym co przychodzi nam na myśl kiedy pomyślimy o jedzeniu dla królika jest marchewka, to rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej. Świeże siano stanowi substytut tego, co dla królików żyjących na wolności stanowiło podstawowe pożywienie. Dlatego dieta królika powinna w 60-80% składać się z siana. Zwierzę powinno mieć do niego nieograniczony dostęp. Karmienie królika świeżym sianem niesie za sobą szereg zalet, m.in.:
- stanowi źródło niezbędnych witamin i minerałów,
- pomaga królikowi ścierać zęby, które rosną przez całe jego życie,
- pomaga utrzymać króliczy układ pokarmowy w dobrej kondycji, niestrawione włókna pomagają przesuwać zalegające włosy i inną, niepożądaną materię ku końcowi układu pokarmowego,
- pozwalają królikowi zaspokoić naturalną potrzebę przeżuwania,
- obecność siana zachęca zwierzę również do wrodzonych, instynktownych zachowań, takich jak żerowanie i wypas, co sprawia, że królik nie nudzi się oraz nie jest apatyczny.
Sianko przed podaniem należy również dokładnie obejrzeć w celu wyeliminowania ewentualnych zapleśniałych lub stęchłych części.
Czym karmić królika? Po drugie - zioła
Zioła zaraz po sianie odgrywają bardzo istotną rolę w jadłospisie królika. Są doskonałym źródłem soli mineralnych oraz pożądanych witamin. Wiele z nich ma również cenne właściwości lecznicze są to np. działanie przeciwbakteryjne, działanie na układ sercowo-naczyniowy i oddechowy, przewód pokarmowy, układ nerwowy, a także mięśnie i skórę. Zioła, którymi możemy bez obaw wypełnić codzienny jadłospis naszego pupila to:
- babka lancetowata,
- mniszej lekarski,
- tymotka łąkowa,
- pięcornik gęsi,
- melisa,
- chaber bławatek
Zioła, które możemy podawać, lecz nieco rzadziej lub w mniejszych ilościach:
- płatki słonecznika,
- mięta,
- bazylia,
- liście gruszy,
- nagietek
Co jedzą króliki? Warzywa i owoce
Mimo, że świeża marchewka z pewnością będzie smakować naszemu królikowi bardziej niż sianko, pod żadnym pozorem warzywa nie mogą zdominować diety naszego pupila. Zdrowa, zbilansowana dieta królika może składać się co najwyżej w 15% procentach z warzyw. Nadmierna ilość warzyw diecie może doprowadzić do otyłości u zwierzęcia. Poza tym królik, w którego diecie występuje zbyt dużo warzyw, nie będzie miał ochoty na zdrowszy, ale z punktu widzenia królika mniej atrakcyjny pokarm jakim są siano i zioła. Co więcej, warzywa nie pozwalają królikowi ścierać zębów.
Warzywa jakie możemy podawać naszemu królikowi to:
- korzeń marchewki,
- korzeń pietruszki,
- burak,
- papryka.
Podawane kawałki warzyw nie mogą być zbyt drobno pokrojone, może to doprowadzić do zakrztuszenia się zwierzęcia.
W przypadku owoców sytuacja wygląda analogicznie jak w przypadku warzyw, z tym, że ich udział w diecie królika powinien być jeszcze mniejszy z uwagi na dużą zawartość tuczących cukrów.
Owoce, po które od czasu do czasu możemy sięgnąć, by sprawić przyjemność pupilowi to przykładowo jabłko, gruszka, banan.
Dodatki do diety królika
Do dodatków, którymi możemy bez obaw urozmaicić dietę królika na pewno należą drobne gałązki, najlepiej kiedy będą to gałązki takich drzew jak brzoza, jabłoń czy wierzba. Podgryzanie gałązek będzie doskonałą rozrywką dla naszego podopiecznego, a przy okazji pomoże mu w ścieraniu zębów. Kolejnym dobrym sposobem na urozmaicenie diety są liście drzew i krzewów takich jak liście jabłoni, brzozy, porzeczki, maliny czy truskawki.
Podsumowując, temat żywienia królika jest dość obszernym zagadnieniem i nie sposób go wyczerpać w jednym artykule. Najważniejszą zasadą jaką powinniśmy się kierować jako właściciele królików to zbudowanie jadłospisu naszego pupila na przeważającej ilości siana i nieco mniejszej ziół. To zagwarantuje, że nasz pupil będzie rozwijał się w prawidłowy sposób. Warzywa i owoce pełnią jedynie rolę urozmaicenia diety od czasu do czasu. Pod żadnym pozorem nie możemy natomiast podawać królikowi takich produktów jak pieczywo, ziemniaki czy słodycze.