Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy pies może jeść jajko? Co musisz wiedzieć, zanim podasz psu jajko

2024-05-12
Czy pies może jeść jajko? Co musisz wiedzieć, zanim podasz psu jajko

Choć to pytanie często zastanawia właścicieli czworonogów, odpowiedź na nie jest bardzo prosta. Nie ma sensu owijać w bawełnę: tak, psy mogą jeść jajka, które są źródłem łatwo przyswajalnego białka oraz zawierają wiele cennych witamin i minerałów, takich jak witamina B12, żelazo i selen.

Jajka mogą być zdrowym dodatkiem do diety psa, o ile są podawane w odpowiednich ilościach i są dobrze przygotowane. Ważne jest, by pamiętać o podawaniu psu tylko ugotowanych jajek, gdyż surowe mogą zawierać bakterie Salmonella, które są szkodliwe zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. 

Ponadto surowe jajko dla psa może zawierać enzym o nazwie awidyna, który wiąże biotynę (witamina B7) i może prowadzić do jej niedoborów, jeśli jajka surowe są podawane regularnie i w dużych ilościach.

Podając jajko jako część diety psa, warto je gotować — najlepiej na twardo — i podawać bez dodatku soli czy przypraw, które mogą być szkodliwe dla psa. Jajka mogą być podawane jako okazjonalny przysmak lub dodatek, a nie regularna karma dla psa. 

Czy psy mogą jeść jajka? Korzyści zdrowotne i potencjalne ryzyko

Tak, psy mogą jeść jajka, które są znakomitym źródłem łatwo przyswajalnego, wysokiej jakości białka oraz innych kluczowych składników odżywczych, takich jak witaminy A, D, niektóre z witamin B, żelazo i selen. Jajka są również bogate w lecytynę, która może pomagać w utrzymaniu zdrowia skóry i sierści psa. 

W związku z tym, jajko dla psa może być korzystnym dodatkiem do jego regularnej diety, pod warunkiem że jest podawane w bezpieczny sposób. Oferują one szczególnie dobre wsparcie dla wzrostu młodych psów oraz ogólnego stanu zdrowia starszych psów, dostarczając łatwo przyswajalnych i bogatych w energię składników.

Jednakże istnieje pewne ryzyko związane z podawaniem jajek, zwłaszcza w surowej formie. Surowe jajko dla psa na sierść może być popularnym dodatkiem, który pomaga w utrzymaniu jej blasku, ale surowe białka jaj zawierają awidynę, która wiąże biotynę (witamina B7) uniemożliwiając jej wchłanianie. Regularne podawanie surowych białek może prowadzić do niedoboru biotyny, co objawia się słabą kondycją skóry, wypadaniem włosów i łamliwością pazurów. 

Surowe vs gotowane jajka na twardo — co lepsze dla psa?

Czy pies może jeść surowe jajko i czy są one bezpiecznym dodatkiem do diety psa? Chociaż mogą one wydawać się ciekawym wyborem ze względu na naturalne źródło składników odżywczych, to jednak czy surowe jajko jest zdrowe?  Istotną kwestią jest obecność bakterii Salmonella, które mogą zagrażać zdrowiu zarówno zwierzęcia, jak i jego właścicieli. 

Ponadto surowe białka jaj zawierają awidynę, enzym, który wiąże biotynę (witamina B7) i uniemożliwia jej wchłanianie przez organizm. Czy regularne spożywanie surowych białek jaj może prowadzić do niedoborów biotyny u psa? Tak, co może manifestować się problemami z sierścią, skórą oraz pazurami. Dlatego też, pomimo „naturalności”, surowe jajko nie jest zalecane dla psów jako część ich regularnej diety.

Zatem czy pies może jeść jajko na twardo i czy to jest lepszą opcją dla psów? Odpowiedź brzmi: tak. Gotowanie jajek skutecznie eliminuje ryzyko związane z bakteriami Salmonella i dezaktywuje awidynę, co pozwala psom na korzystanie z pełni wartości biotyny. Gotowane jajka są również łatwo strawne i dostarczają białka oraz innych ważnych składników odżywczych, takich jak witaminy A, D i B12, żelazo oraz selen. 

Jak podawać gotowane jajka psom? Najlepiej jest serwować je bez dodatków, takich jak sól czy przyprawy. Jajka gotowane na twardo są bezpiecznym i wartościowym dodatkiem do diety psa, który może wspomagać jego zdrowie i dobre samopoczucie.

Czy pies może jeść jajecznicę?

Jajka jako takie są zdrowe dla psów, ponieważ dostarczają wysokiej jakości białka oraz są źródłem wielu ważnych witamin i minerałów. Jednak podczas przygotowywania jajecznicy dla psa, ważne jest, aby nie dodawać soli, przypraw ani tłuszczów, takich jak masło czy olej, które są często używane w ludzkiej wersji tego dania. Te dodatki mogą być szkodliwe dla psów, prowokując problemy trawienne lub nawet powodując poważniejsze problemy zdrowotne. Podając psu jajecznicę, najlepiej jest przygotować ją na parze lub na suchej, dobrze rozgrzanej patelni.

Co do trawienia, czy jajka są ciężkostrawne? Jajka generalnie nie są ciężkostrawne dla psów, o ile są podawane w umiarkowanych ilościach i nie są obciążone dodatkowymi tłuszczami czy przyprawami. Zawierają łatwo przyswajalne białko i mogą być traktowane jako okazjonalne przysmaki dla psa. Jajecznicę można traktować jako specjalny dodatek do regularnej diety psa, a nie jako stały element jego żywienia. 

Jajka a problemy trawienne u psa: biegunka i trudności w trawieniu

Jajka mogą być przyczyną problemów trawiennych u niektórych psów, szczególnie jeśli są podawane w nadmiarze lub jeśli pies ma na nie alergię lub nietolerancję. 

Choć jajka są zwykle uważane za łatwostrawne i są cennym źródłem białka, w niektórych przypadkach mogą wywoływać biegunkę lub inne trudności trawienne. Biegunka po jajkach może być wynikiem zbyt dużej ilości tłuszczów (jeśli jajka były smażone) lub reakcji na specyficzne białka zawarte w jajach, co może być szczególnie problematyczne u psów z wrażliwym przewodem pokarmowym. 

W przypadku wystąpienia biegunki po spożyciu jajek ważne jest, aby zaprzestać ich podawania i dostosować dietę psa do jego aktualnych potrzeb zdrowotnych. Można tymczasowo przejść na łatwostrawną dietę, składającą się z gotowanego ryżu i chudego mięsa, jak kurczak, a także rozważyć wprowadzenie suplementów probiotycznych, które mogą pomóc w stabilizacji układu trawiennego.

Zawsze jednak zanim wprowadzimy jakiekolwiek suplementy lub znaczące zmiany w diecie psa warto skonsultować się z weterynarzem. Obserwowanie, jak zwierzę reaguje na poszczególne składniki pokarmowe i dostosowywanie jego diety w odpowiedni sposób, pomoże zapewnić mu zdrowie i dobre samopoczucie.

pixel