Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy można wykąpać kota?

2023-03-25
Czy można wykąpać kota?

Jak często kąpać kota?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, koty potrafią doskonale zadbać o swoją higienę, istnieją jednak pewne okoliczności, w których interwencja właściciela jest konieczna. Oto kilka z nich:

  • mocno zabrudzona sierść – dotyczy to w głównej mierze kotów, które poruszają się swobodnie poza domem. Właściciele takich zwierząt z pewnością wiedzą, o czym mowa. W sytuacji kiedy zauważymy, że futro naszego kota jest znacząco zabrudzone, a zwłaszcza kiedy ciężko nam określić czym owy brud jest, w trosce o zdrowie naszego pupila nie powinniśmy pozwolić mu czyścić się samodzielnie;
  • kołtuny na sierści – kołtuny na sierści są bardzo nieprzyjemne dla każdego kota. Po wyczesaniu ich zaleca się wykąpać zwierzaka przy użyciu dedykowanych kosmetyków, które pozwolą odżywić podrażnioną skórę oraz sierść;
  • dolegliwości skórne – jeśli zwierzę boryka się z problemami dermatologicznymi, takimi jak grzybica, czy pasożytami jak np. pchły, kąpiel kota może wpłynąć bardzo korzystnie na poprawę stanu skóry. Jak można się domyślić, jest to tylko dodatkowe działanie, które może zostać podjęte przez właściciela na własną rękę. W przypadku powyższych dolegliwości, zwłaszcza grzybicy konieczna jest konsultacja z weterynarzem, który zaleci stosowny plan leczenia;
  • problemy kota z pielęgnacją – zdarzają się sytuacje, w których koty nie są już w stanie zadbać o siebie jak dawniej, ze względu np. na sędziwy wiek lub otyłość. W takich sytuacjach pomoc właściciela w postaci zorganizowania pupilowi kąpieli może być nieoceniona;
  • brak sierści – rasy kotów nieposiadające okrywy włosowej jak np. sfinksy wymagają szczególnej pielęgnacji. Skóra bezwłosych kotów wydziela większa ilość sebum niż ma to miejsce wśród ras posiadających sierść. W związku z czym w trosce o kondycję skóry tych kotów wymagane są dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne, a jednym z nich są regularne kąpiele.

Jak kąpać kota?

Kiedy mamy do czynienia z którąś z opisanych powyżej okoliczności, możemy zacząć przygotowywać się do kąpieli. Akcesoriów, w które powinniśmy się wyposażyć, nie ma zbyt wiele. Wybierając szampon dla kota, należy zwrócić uwagę na umaszczenie pupila. Istnieją szampony dedykowane dla kotów o bardziej wymagającej sierści takich jak koty perskie, a także szampony dla kotów bezwłosych, których skóra charakterystycznie się przetłuszcza. Pamiętajmy, że pod żadnym pozorem nie możemy używać szamponów przeznaczonych dla ludzi. Skóra kota charakteryzuje się bardzo specyficznym pH i może zostać podrażniona przy użyciu nawet najdelikatniejszych kosmetyków. Kolejnymi niezbędnymi akcesoriami są delikatna myjka, mata antypoślizgowa oraz przyrząd, który pozwoli wyczesać sierść kota po kąpieli. W przypadku kotów krótkowłosych może to być szczotka o krótkich, gumowych igłach. Jeśli mamy do czynienia z kotem rasy długowłosej, lepiej sprawdzi się specjalny grzebień specjalnie przeznaczony do tego typu sierści.

Jak wykąpać kota pierwszy raz, aby to doświadczenie nie budziło u niego przykrych wspomnień w przyszłości, kiedy czynność będzie musiała zostać powtórzona? Postaramy się to dokładnie opisać w tej części wpisu.

Pierwszymi krokami, które powinniśmy podjąć w kierunku pomyślnej próby kąpieli, jest oswojenie kota ze środowiskiem, w którym czynność będzie się odbywać. Możemy zacząć od delikatnego stawiania kota w misce, umywalce czy jakimkolwiek innym miejscu, w którym chcemy go wykąpać. Należy pamiętać, aby na początku robić to bez użycia wody. Po umieszczeniu kota w środku można go nagrodzić smakołykiem i spróbować się z nim nieco pobawić w celu odstresowania zwierzęcia. Jeśli kot wzbrania się przed wejściem do naczynia, nie należy go zmuszać. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest udostępnienie mu pojemnika czy też zostawienie otwartej łazienki, by kot mógł sam zacząć się poruszać w pobliżu kiedy się nieco uspokoi.

Kiedy czworonóg przywyknie do wanienki, możemy spróbować wypełnić ją kilkoma centymetrami wody, aby przyzwyczaić zwierzę do dyskomfortu, którym niewątpliwie dla wielu kotów jest moczenie łapek. W momencie, w którym kot przyzwyczai się już do przebywania w naczyniu wypełnionym odrobiną wody, możemy próbować delikatnie polewać jego grzbiet. Pamiętajmy, że koty są bardzo wrażliwe na wodę, której temperatura odbiega od ich temperatury ciała, dlatego optymalna temperatura, której powinniśmy się trzymać, to ok. 38-39 st. C. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na okolice oczu i uszu, które należy omijać. Przy pierwszej kąpieli kota możemy ograniczyć się do delikatnego pocierania myjką sierści i skóry bez użycia szamponu. Robimy tak dlatego, ponieważ nie jesteśmy jeszcze pewni, jak nasz zwierzak zareaguje na całkowite zamoczenie i w przypadku kiedy niespodziewanie chciałby się wydostać z pojemnika, a my zdążylibyśmy rozprowadzić na jego ciele szampon, jego spłukanie mogłoby być bardzo problematyczne. Jeśli nasz kot zacznie się niecierpliwić, powinniśmy pozwolić mu wydostać się z naczynia, wysuszyć jego sierść, po czym go nagrodzić. Przy kolejnych próbach, kiedy nasz podopieczny przestanie reagować nerwowo na kontakt z wodą, możemy przejść do właściwego kąpania przy użyciu szamponu.

Odpowiadając na tytułowe pytanie – czy można wykąpać kota? Odpowiedź brzmi tak, ale tylko w okolicznościach, które zostały przedstawione w niniejszym artykule. Jak już zostało wspomniane, koty są z natury czyściochami, w związku z czym w normalnych warunkach potrafią doskonale same zadbać o własną higienę.

pixel