Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czkawka u psa — sprawdź, dlaczego pies ma czkawkę

2024-05-12
Czkawka u psa — sprawdź, dlaczego pies ma czkawkę

Co to jest czkawka?

Czkawka to dość powszechne zjawisko, które występuje zarówno u ludzi, jak i u zwierząt, w tym także oczywiście u psów — o czym z pewnością przekonał się już niejeden właściciel czworonoga. W kontekście naszych przyjaciół, czkawka u psa, zwłaszcza czkawka u szczeniaka, może wydawać się zabawna czy urocza, ale co to właściwie jest i skąd się bierze?

Co to jest czkawka? To mimowolne, rytmiczne skurcze przepony, głównego mięśnia pozwalającego oddychać, które powodują charakterystyczny odgłos. Czkawka u psa, podobnie jak u ludzi, może być spowodowana przez szybkie jedzenie, ekscytację, stres lub połknięcie powietrza. W przypadku szczeniąt czkawka jest szczególnie częsta i zwykle nie stanowi powodu do zmartwień. Jest to po prostu część ich rozwoju i często występuje, gdy szczenięta jedzą zbyt szybko lub po intensywnej zabawie.

Czym jest czkawka z fizjologicznego punktu widzenia? Gdy przepona psa nagle i niekontrolowanie się kurczy, powietrze jest szybko zasysane do płuc, co prowadzi do zamknięcia się strun głosowych i wydobycia się z nich charakterystycznego dźwięku. Czkawka u szczeniaka może być bardziej regularna ze względu na mniejsze żołądki i większą tendencję do szybkiego połykania pokarmu oraz powietrza, szczególnie podczas karmienia. U młodych czworonogów karma dla psa jest połykana w zastraszającym czasem tempie, co zwykle staje się jedną z głównych przyczyn czkania. 

W większości przypadków czkawka u psa nie jest powodem do niepokoju i mija sama. Jednak zrozumienie, czym jest czkawka i dlaczego występuje, może pomóc właścicielom lepiej dbać o komfort swoich pupili, szczególnie gdy czkawka staje się częstym zjawiskiem.

Czy pies może mieć czkawkę?

Czy pies może mieć czkawkę? Jeśli przeczytałeś wcześniejszą część naszego artykułu, wiesz już doskonale: oczywiście, że tak! Czkawka u psa jest zjawiskiem tak samo naturalnym jak u ludzi. Właściciele psów często zauważają, że ich pupile doświadczają tych rytmicznych, niekontrolowanych skurczów przepony, które powodują charakterystyczny dźwięk.

Czkawka u szczeniaka może wydawać się niepokojąca — szczególnie dla świeżo upieczonych opiekunów małego zwierzaka, ale zazwyczaj nie jest powodem do zmartwień. Jest to normalna część rozwoju młodego psa. Przypominamy: czkawka u psa, niezależnie od wieku, zwykle mija sama i nie wpływa negatywnie na zdrowie zwierzęcia. Jeśli jednak zauważysz, że pies ma czkawkę bardzo często lub że towarzyszą jej inne objawy, takie jak apatia czy brak apetytu, warto skonsultować się z weterynarzem, aby wykluczyć inne problemy zdrowotne. W dalszej części tekstu podpowiemy, jakie to mogą być problemy i skąd w ogóle bierze się czkawka u psów. 

Od czego jest czkawka? Dlaczego pies ma czkawkę?

U psów, podobnie jak u ludzi, główną przyczyną czkawki jest nietypowe działanie przepony, które może być powodowane przez różne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Niekiedy występuje ono po szybkim połknięciu jedzenia lub powietrza, co jest szczególnie typowe dla szczeniąt, które często jedzą w pośpiechu lub są zbyt podekscytowane podczas karmienia. Inne możliwe przyczyny to nagłe zmiany temperatury żołądka, na przykład po spożyciu zimnej wody.

Dlaczego pies ma czkawkę? Oprócz szybkiego jedzenia i połykania powietrza, emocje takie jak ekscytacja lub stres również mogą prowokować czkawkę u psów. Psy, tak jak ludzie, reagują na silne emocje, a czkawka może być jedną z fizjologicznych odpowiedzi organizmu na silny stres lub ogromną radość. Czkawka u szczeniaka może być również częściej obserwowana z powodu ich większej żywiołowości i skłonności do intensywnego reagowania na różne bodźce.

Jeśli czkawka staje się bardzo częsta lub utrzymuje się przez długi czas, może to wymagać uwagi weterynaryjnej. Częsta czkawka, choć zazwyczaj jest nieszkodliwa, może czasem wskazywać na inne, bardziej poważne problemy zdrowotne. Problemy z trawieniem, choroby układu oddechowego czy nawet zaburzenia nerwowe mogą objawiać się właśnie przez częstą czkawkę. W takich przypadkach, szczególnie jeśli czkawka jest połączona z innymi niepokojącymi objawami, jak zmiana zachowania, brak apetytu czy ogólne osłabienie, zalecana jest konsultacja z weterynarzem, aby dokładnie zbadać przyczyny i zapewnić odpowiednie leczenie.

Czkawka u psa — czy można z nią sobie jakoś poradzić?

Chociaż czkawka u psa zazwyczaj nie jest poważnym powodem do zmartwień i często mija sama, istnieją sposoby, które mogą pomóc złagodzić jej występowanie, zwłaszcza jeśli pies ma czkawkę często lub wydaje się być przez nią zaniepokojony.

Pierwszym krokiem w radzeniu sobie z czkawką u szczeniaka lub dorosłego psa jest zwrócenie uwagi na tempo i sposób karmienia. Czkawka może być spowodowana połykaniem powietrza wraz z pokarmem, co często zdarza się, gdy pies je zbyt szybko. Aby temu zapobiec, warto rozważyć podział dziennego posiłku na mniejsze porcje i używanie specjalnych misek, które spowalniają jedzenie. Takie miski są zaprojektowane, aby utrudniać szybkie połykanie pokarmu, co może pomóc w redukcji czkawki.

Jeśli czkawka u psa jest wywołana przez ekscytację lub stres, warto pracować nad technikami uspokajania. Metody te mogą obejmować więcej regularnych i spokojnych sesji głaskania, a także zapewnienie psu bezpiecznego i spokojnego miejsca do odpoczynku. Ponadto regularne ćwiczenia i zabawy, które pomagają psu spalić nadmiar energii, mogą również zmniejszać ekscytację i stres, a tym samym częstotliwość czkawki.

W niektórych przypadkach, szczególnie gdy czkawka u psa jest bardzo częsta i wydaje się powodować dyskomfort, konieczna może być konsultacja z weterynarzem. Lekarz może zalecić specjalne leki lub preparaty, które pomogą złagodzić czkawkę, zwłaszcza jeśli istnieje podejrzenie, że jej przyczyną mogą być problemy zdrowotne wymagające interwencji medycznej. Weterynarz może także sprawdzić, czy dieta psa jest odpowiednia i zalecić odpowiednią karmę dla psa, która pomoże w zarządzaniu problemami trawiennymi.

Częsta czkawka u psa — kiedy to znak do niepokoju? 

Chociaż sporadyczna czkawka u psa zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju, istnieją sytuacje, kiedy może sygnalizować głębsze problemy zdrowotne. Zrozumienie, kiedy częsta czkawka u psa wymaga szczególnej uwagi, jest ważne dla każdego opiekuna psa, gdyż może czasami być związana z pewnymi stanami medycznymi, które wymagają oceny przez weterynarza. Jeśli zauważysz, że Twój pies ma czkawkę kilka razy dziennie lub czkawka trwa znacznie dłużej niż zwykle, warto skonsultować się z lekarzem. Taki stan może być związany z problemami trawiennymi, takimi jak refluks, lub może wskazywać na problemy z układem oddechowym. Ponadto, jeśli czkawka towarzyszy innym objawom, takim jak wymioty, brak apetytu, osłabienie lub zmiany w zachowaniu, może to być znak, że stan zdrowia psa wymaga bardziej kompleksowej oceny.

Weterynarz może wtedy zalecić wykonanie dodatkowych badań, aby wykluczyć poważniejsze przyczyny. Diagnostyka może obejmować badania krwi, rentgen klatki piersiowej czy nawet bardziej specjalistyczne testy, w zależności od towarzyszących objawów i ogólnego stanu zdrowia psa. Odpowiednia diagnoza jest kluczowa do ustalenia, czy częsta czkawka jest tylko niewielkim zakłóceniem, czy sygnałem o potrzebie leczenia podstawowej przyczyny.

Pamiętaj, że regularne wizyty kontrolne u weterynarza są najlepszym sposobem na monitorowanie zdrowia Twojego psa i wcześniejsze rozpoznawanie potencjalnych problemów. Zdrowie Twojego psa jest najważniejsze, a odpowiednia i szybka reakcja na nietypowe objawy, takie jak częsta czkawka, może mieć kluczowe znaczenie dla jego dobrego samopoczucia i długoterminowego zdrowia.

pixel