Darmowa dostawa od 150,00 zł

Co jedzą szynszyle? Zdrowa dieta

2023-03-17
Co jedzą szynszyle? Zdrowa dieta

Przede wszystkim siano i zioła

Dieta szynszyli powinna być dość rygorystyczna. Naturalnym środowiskiem tych zwierząt są górzyste tereny położonych w Ameryce Południowej Andów. Obszary te są dość ubogie w roślinność. Ma to też odzwierciedlenie w jadłospisie szynszyli, które żyjąc w takich warunkach, spożywają głównie twarde, wysuszone części roślin, czasami wzbogacając nieco dietę o owoce. Stąd też w przygotowywaniu jadłospisu nie mamy tak szerokiego pola manewru, jak ma to miejsce w przypadku innych gryzoni. Podstawę diety powinny stanowić siano oraz zioła. Siano jest niezwykle ważne w diecie gryzonia. Jako twardy, włóknisty pokarm pomaga ścierać zwierzęciu zęby, które rosną przez całe jego życie. Poza tym odgrywa ono bardzo ważną rolę w procesie trawiennym zwierzęcia. Ze względu na swoją włóknistą strukturę, siano wspomaga proces trawienny, umożliwiając przemieszczanie pokarmu w układzie pokarmowym. Szynszyla, której dieta będzie zbyt uboga w siano może borykać się z wieloma dolegliwościami związanymi z tym układem.

Z uwagi na kluczową rolę siana w diecie gryzonia, powinno być ono odpowiedniej jakości. Musi być ono suche, pachnące i czyste. Siano powinno stanowić 70-90% dziennej racji żywieniowej zwierzęcia. Drugim fundamentem diety szynszyli są zioła.

W diecie szynszyli powinny pojawiać się zioła, takie jak babka lancetowata, mięta, mniszek lekarski czy nagietek. Ich gotowe mieszanki możecie znaleźć w naszym sklepie internetowym.

Gałązki różnych drzew i krzewów

Trzecim ważnym składnikiem diety szynszyla są wysuszone gałązki. Ich główną rolą jest ścieranie zębów szynszyla. Przerost siekaczy i trzonowców może prowadzić do bardzo poważnych dolegliwości, dlatego obecność gałązek w jadłospisie gryzonia jest tak ważna. Poza tym podgryzanie ich może stanowić świetną rozrywkę dla naszego podopiecznego. Drzewa i krzewy, z których gałązkami możemy uraczyć naszego pupila to m.in. orzech laskowy, topola, jabłoń, winogron, pigwa, jarzębina. Przed podaniem gałązek należy się upewnić czy nie pochodzą one z obszarów poddawanych opryskom chemicznym, oraz, czy są odpowiednio wysuszone.

Dodatki w diecie szynszyli

Kiedy wszystkie z powyższych składników zostaną zapewnione, możemy pokusić się o wprowadzenie do diety gryzonia kilku dodatków. Wśród warzyw i owoców, którymi możemy urozmaicić dietę szynszyla, mogą się znaleźć np. malina, pigwa, jabłko, burak, pietruszka, marchewka. Ważne jest, aby były one wysuszone. Szynszyla nie może spożywać wilgotnych pokarmów. Innym dobrym urozmaiceniem diety gryzonia są kolby, które zawierają owoce i warzywa, do tego są twarde, dzięki czemu pełnią również funkcję ścierającą. Szeroki wybór suszonych warzyw, owoców, jak i kolb znajduje się w asortymencie naszego sklepu internetowego. Należy jednak pamiętać, że organizm szynszyli nie znosi dobrze nadmiaru cukrów, w które obfitują warzywa i owoce. Z tego powodu wyżej wymienione smakołyki można podawać nie częściej niż raz na dwa tygodnie, by nie przyzwyczaić do nich gryzonia.

Sprawdź naszą ofertę: karma dla szynszyla

Podsumowując, rekomenduje się, aby dietę szynszyli stanowiło w głównej mierze siano, którego zawartość w diecie powinna sięgać nawet do 80%. Uzupełnieniem dla niego muszą być wszelakiego rodzaju suszone zioła. Nie możemy również zapomnieć o twardych gałązkach, które pomogą ścierać gryzoniowi rosnące zęby. Dieta szynszyla może zostać wzbogacona również o wysokiej jakości karmę, która uzupełni jego dietę w witaminy. Należy jednak pamiętać, że jest to dodatek, którego ilość w dziennej porcji pokarmu dla szynszyla nie powinna przekraczać jednej łyżeczki stołowej. Ostatnim, najmniej istotnym składnikiem w diecie szynszyli są warzywa i owoce, które powinny pełnić jedynie funkcję przekąski. Trzeba mieć na uwadze, że muszą być one odpowiednio wysuszone, a częstotliwość ich podawania nie może być większa niż raz na dwa tygodnie.

pixel