Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co jedzą świnki morskie?

2023-03-17
Co jedzą świnki morskie?

Co jedzą świnki morskie? Urodzeni weganie

Można powiedzieć, że świnki morskie to urodzeni weganie i nie będzie to stwierdzeniem użytym na wyrost. Kawie nie tyle nie spożywają nabiału i białka, co wręcz ich nie tolerują, dlatego zdecydowanie należy je unikać w ich jadłospisie. Podstawą diety świnek morskich, podobnie jak w przypadku królików jest siano - zwierzę powinno mieć do niego stały dostęp. Świnki morskie posiadają bardzo specyficzny układ pokarmowy. Jest on stosunkowo długi, przez co zjedzony pokarm jest trawiony dopiero w momencie, kiedy zostanie „przepchany” przez jego kolejne porcje. Z tego względu czasem możemy odnieść wrażenie, że nasze zwierzątko nieustannie przeżuwa siano. Jednakże świnka musi to robić w celu utrzymania układu pokarmowego w dobrej kondycji. Oprócz tego siano pozwala również śwince ścierać rosnące zęby.

Idealne sianko dla kawii nie powinno być zbyt suche - może bowiem pylić, czego efektem może być podrażnienie delikatnego nozdrza gryzonia. Rekomenduje się, aby siano było zielone i pachnące. Należy je wymieniać na bieżąco, by uniknąć zjedzenia przez świnkę zanieczyszczonego pokarmu. Warto, aby codzienna porcja siana była wzbogacana gotowymi mieszankami ziół, które możecie znaleźć w naszym sklepie internetowym.

Sprawdź naszą ofertę: karma dla świnki morskiej

Istota witaminy C w żywieniu świnki morskiej

Obecność produktów bogatych w witaminę C odgrywa bardzo ważną rolę w jadłospisie kawii. Niedobór tej witaminy jest niebezpieczny dla zdrowia gryzonia. Może powodować biegunki, choroby skóry, wypadanie zębów, a nawet śmierć.

Na szczęście produkty obfitujące w witaminę C są bardzo powszechne. Spośród warzyw, które pomogą nam dostarczyć naszemu gryzoniowi tę witaminę wymienić można m.in.: pomidory, brukselki, czerwoną i zieloną paprykę, szpinak, brokuły, botwinkę. Owoce bogate w witaminę C, które możemy podać śwince morskiej to przykładowo truskawki, pomarańcze czy czereśnie. Wyżej wymienione owoce i warzywa należy podawać kawii przynajmniej raz dziennie.

Mówiąc o warzywach i owocach nie musimy się oczywiście ograniczać jedynie do tych bogatych w witaminę C. Nasz zwierzak z pewnością ze smakiem zje soczystą marchewkę, ogórka bądź kukurydzę. W przypadku owoców - arbuza, jabłko, kiwi, jagody. Podając gryzoniowi nieznany dotąd dla niego owoc czy warzywo należy zacząć od niewielkich ilości i obserwować zachowanie zwierzęcia. Może się bowiem okazać, że nasza świnka będzie na daną roślinę uczulona.

Owoce i warzywa przed podaniem należy bezwzględnie umyć pod bieżącą wodą, ponieważ mogły być one pryskane różnymi preparatami, które mogą zaszkodzić zdrowiu naszemu pupilowi.

W jaki sposób urozmaicić dietę świnki morskiej?

Świetnym urozmaiceniem diety świnki morskiej są gałązki drzew liściastych. Pomogą one ścierać zęby gryzonia. Oprócz tego możemy również skorzystać z gotowych produktów dostępnych w sklepach internetowych. Poza wspomnianymi wcześniej mieszankami ziół znajdziemy również smakołyki, takie jak kolby czy chipsy.

Jedzenie dla świnki morskiej. Czego należy unikać?

Wśród produktów, których powinniśmy się wystrzegać, poza wspomnianym już nabiałem i białkiem, należy wymienić kilka warzyw i owoców. Nie zaleca się podawania śwince bananów - mogą jej bowiem zaszkodzić w większej ilości, podobnie jak rabarbar czy winogron. Nie wskazane jest ponadto podawanie warzyw, takich jak fasola, groch, cebula, ziemniaki, liście kapusty czy sałaty. Grzyby również należy omijać. Z pozoru może się wydawać, że jadłospis świnki morskiej jest zbliżony do upodobań królika, jednak pokarm dedykowany królikom zawiera białko oraz zboża, które w diecie świnki morskiej nie powinny występować. Wobec tego przy zakupach należy ograniczyć się do produktów przeznaczonych dla świnek morskich.

Jak się okazuje, ułożenie jadłospisu dla świnki morskiej wcale nie musi być takie trudne. Przede wszystkim należy pamiętać, że podstawę diety gryzonia musi stanowić siano oraz warzywa i owoce bogate w witaminę C. Wystrzegać natomiast należy się wszelkiego nabiału oraz białka, a do tego kilku rodzajów warzyw i owoców. Trzymając się powyższych reguł z pewnością będziecie mogli się cieszyć zdrowym i pełnym wigoru gryzoniem przez długie lata.

pixel