Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co jedzą kanarki? Prawidłowe żywienie

2023-03-25
Co jedzą kanarki? Prawidłowe żywienie

Wartościowa dieta dla kanarka

Podstawą diety tego żółtego ptaszka są przede wszystkim nasiona oraz warzywa i owoce. Żywienie kanarka powinno odbywać się wyłącznie z użyciem wysokiej jakości pokarmów, które są świeże. Jeśli masz w domu ziarenka, których Twój kanarek nie zjadł przez dłuższy czas - lepiej je wyrzuć, gdyż nieświeże pożywienie mogłoby spowodować dolegliwości żołądkowe u zwierzaka.

Dobrym wyborem są gotowe mieszanki ziaren różnych firm, przeznaczone właśnie dla kanarków. Są one przygotowane tak, by zapewniały jak najwięcej wartości odżywczych zwierzakowi i tym samym uzupełniły jego dietę w korzystne dla organizmu substancje. Jeśli wolisz samodzielnie tworzyć mieszanki dla swojego pupila, nie zapomnij o takich ziarnach, jak nasiona konopi, proso murzyńskie czy siemię lniane. Weź jednak pod uwagę, że naturalnym odruchem każdego zwierzęcia jest to, że w pierwszej kolejności sięga po pokarmy, które dostarczają mu najwięcej kalorii - zatem kanarek w pierwszej kolejności zje ziarna oleiste, a dopiero później sięgnie po te, które dostarczają mu mniej energii. W związku z tym oferuj zwierzakowi tylko taką ilość gotowej lub skomponowanej przez Ciebie mieszanki, którą jest w stanie zjeść w całości przed kolejnym karmieniem. Jeśli na dnie miseczki pozostaje sporo przebranych ziarenek - to oznaka, że przekarmiasz pupila i ma on możliwość wybierania tylko tego, co lubi jeść najbardziej. W ten sposób może dość szybko okazać się, że kanarek stanie się otyły, a to stan niebezpieczny dla jego zdrowia.

Zobacz w naszej ofercie: Karmy i przysmaki dla kanarków

Jeśli chcesz urozmaicić pupilowi dietę, od czasu do czasu zamiast zwykłej mieszanki ziaren możesz zaserwować przyjacielowi dobrej jakości kolby dla ptaków. Zwróć uwagę na to, by miała ona jak najmniej zbędnych substancji i nie oferuj jej zwierzakowi częściej niż raz na tydzień lub dwa, gdyż jest to dość kaloryczny przysmak.

Jakie warzywa i owoce lubi kanarek?

Jedzenie dla kanarka zawsze powinno być odpowiednio zbilansowane. Należy unikać ciągłego podawania jednego rodzaju pokarmów (wyjątkiem jest podstawowa mieszanka ziaren), gdyż można w ten sposób bardzo łatwo doprowadzić do powstania niedoborów w jego diecie.

Spośród warzyw, możesz śmiało zaoferować kanarkowi cykorię czy marchew, a jeśli chodzi o owoce - Twój ptasi przyjaciel z pewnością ucieszy się z gruszki, winogrona, jabłka, melona czy kawałka banana. Będąc na spacerze, możesz również pokusić się o zebranie dla kanarka odrobiny liści pokrzywy, babki lancetowatej lub... polnej koniczyny. Uwaga: zioła zbieramy tylko z dala od dróg, gdyż w pobliżu uczęszczanych przez pojazdy zmechanizowane tras, rośliny mogą wchłaniać szkodliwe dla zdrowia metale ciężkie!

Dodatkowo, możesz zaoferować kanarkowi również świeże gałązki drzew (zarówno iglastych, jak i liściastych) zebranych podczas spaceru z dala od ulic. Zwierzak nie pogardzi również świeżą trawą, jednak jeśli nie masz dostępu do pewnego jej źródła (gdzie trawa nie będzie wystawiona na niekorzystne warunki oraz obficie nawożona środkami chemicznymi) - lepiej jest zakupić ją w sklepie zoologicznym.

Co jeszcze jedzą kanarki?

Choć osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tymi zwierzakami ta informacja może wydać się zaskakująca, żywienie kanarka to nie tylko pokarmy, które są powszechnie znane człowiekowi. Oprócz wyżej wspomnianych ziaren, warzyw, owoców czy ziół - kanarek zjada również... piasek oraz wapno.

W sklepach zoologicznych można znaleźć specjalnie przygotowane dla kanarków mieszanki piasku lub żwirku z dodatkiem pokruszonych muszli. Tak przygotowane "danie" zapewnia zwierzakowi szereg substancji niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania jego organizmu, a dodatkowo wpływa korzystnie na pracę układu pokarmowego kanarka.

Dodatkowo, w diecie kanarka powinno znaleźć się również wapno. W sklepach można znaleźć szereg tego typu dodatków dietetycznych stworzonych z myślą o gryzoniach, a także ptakach. Większość tego typu produktów można przytwierdzić do prętów klatki.

Komponując dietę kanarka warto przede wszystkim wziąć pod uwagę to, że - podobnie jak w przypadku ludzi - powinna ona być maksymalnie różnorodna. Możesz stworzyć rozpiskę, by nie podawać pupilowi tego samego owocu czy warzywa przez kilka dni pod rząd - w ten sposób unikniesz monotonii i zapewnisz zwierzakowi dostęp do niezbędnych substancji odżywczych.

pixel